Pro Glenfiddich jsou v současné době typické lahve trojúhelníkového průřezu se zaoblenými rohy. Stejně atypicky je tvarovaný i obal, takže jsem tento dárek pod stromečkem bezpečně rozpoznal ještě před rozbalením. Tedy ne úplně – barva krabice byla stále zahalena tajemstvím. Očekával jsem zelenou, tedy 12letou, která je poměrně rozšířená na pultech supermarketů, tajně jsem ale doufal ve fialovou, tedy 15letou. Tu jsem nakonec také dostal, a samozřejmě jsem byl rád, že můžu ochutnat vyšší řadu. A jaká byla?
Pár informací na začátek
Palírna: Glenfiddich
Název: Our Solera Fifteen Single Malt
Stáří: 15 let
Obsah alkoholu: 40%
Filtrace: za studena
Region: Speyside
Mám moc rád whisky, které dozrávají v sudech po sherry. Vždycky si užívám onu plnou ovocnou chuť, které se touto extra maturací whisky dostane. Kdykoli mi lidé říkají, že jim whisky nechutná, napadne mě, že jim tento druh ještě určitě nepřišel pod ruku. V Glenfiddich ovšem této chuti docilují trochu jinou cestou. Sudy po sherry nepoužívají k dozrávání, ale určité množství whisky v nich nechávají zrát celých 15 let. Větší množství ovšem zraje klasicky v sudech po americkém bourbonu (opět minimálně 15 let), část z toho následně putuje do dosud nepoužitých dubových sudů na dobu několika měsíců. Tyto prakticky tři různé whisky se pak míchají, přesněji vatují, v obrovské dřevěné kádi o objemu 35 000 litrů. Tato káď se nikdy zcela nevyprazdňuje do lahví, ale zůstává vždy minimálně z poloviny plná. Nové whisky se tedy nemísí jen spolu, ale i se starší směsí. Tím se dosahuje větší konzistence chuti v průběhu let. Této technice přípravy se říká Solera (odtud název Our Solera Fifteen) a má původ ve Španělsku. Jestli vám bude tento způsob výroby vyhovovat už nechám individuálně na vás.
Ochutnávka
Barva: medová do hnědo-červena
Vůně: ovocně sladká, sherry, sultánky, broskve, šťavnatá červená jablka, vanilka
Chuť: příjemná, jemná a hřejivá, rozinky, citrusové plody, sherry, na pozadí stopy čokolády a koření
Zakončení: středně dlouhé s chutí rozinek a citrusů, dub
Po přidání vody: vůně i chuť ještě více zesládne a zjemní, v chuti se mírně zvýrazní citrusy
Glenfiddich 15y Solera je výborná a delikátní. Na můj vkus možná až moc přímočará. Když si ji převalujete v puse, pochutnáte si, ale zároveň tam toho nenajdete moc k objevování. To by mohlo vadit lidem, kteří si užívají whisky speciálně pro jejich komplexnost a proměnlivost. Ona jednoduchá delikátnost je nejspíš způsobena zmíněnou solera technikou vatování. Z hlediska konzistence se způsob míchání nové a staré whisky jeví bezpečně, o to méně vzrušení ale při konzumaci zažijete. To prosím ale berte jako můj subjektivní pohled. Většina konzumentů nemá potřebu zamýšlet se nad každým douškem a tuto plnou ovocnou whisky si bezpochyby užije. Nakonec musím uznat, že po 3,5 měsících se s onou lahví také nerad loučím. Došlo mi, že občas něco trochu jiného, přímočařejšího, opravdu není na škodu.
Lahev dopíjím s nostalgickou náladou. Ne proto, že mi vznikne prázdné místo na polici, ale protože se plánuji stěhovat, a nebudu už tak moct vídat kamaráda, který mi ji věnoval. Nick Cave hrající na pozadí tomu taky nijak nepřidává. Pomíjivost je hold součást života a nezbývá než to přijmout. Jak dopíjím poslední kapky Glenfiddich, kriminálka hrající z televize ve vedlejším pokoji mě vrací zpátky do reality a pohled na hodinky říká, že minul další den. Mírně dubový dozvuk v ústech zatím zůstává.