Arran 10y

Ostrov Arran se nachází u západního pobřeží Skotska. Velmi dobře se na něj dostanete z Glasgow. Stačí vyrazit vlakem či autem 45 minut na západ do přístavu Ardossan a odtud pokračovat necelou hodinku trajektem. Na ostrově je toho hodně k vidění. Ať už si zvolíte výšlap na nejvyšší vrchol Goat Fell, podniknete několikadenní Arran Coastal Way trip po obvodu ostrova, nebo jen navštívíte tradiční Skotské vesničky. Jednoduše, pokud se rádi touláte přírodou, přijdete si na své. Pokud vás tedy nezastihne psí počasí. To tady nezmiňuji jen tak. Částečně se totiž podílí na výrobě tamní whisky. K tomu ale až za chvíli.

Na Arranu najdete hned dvě palírny. Lagg na jihu a Lochranza na severu ostrova mají otevřené brány pro všechny milovníky našeho oblíbeného nápoje. My se dnes aspoň virtuálně přeneseme do městečka Lochranza ochutnat jejich 10letý Arran.

Pár informací na začátek

Palírna: Lochranza

Název: Arran

Stáří: 10 let

Obsah alkoholu: 46%

Region: Islands

Filtrováno za studena: ne

Dobarvováno: ne      

Přestože je palírna velmi mladá, založená roku 1995, vypadá to, že vzala výrobu za správný konec. Na svých webových stránkách prezentuje sadu sympatických zásad, které se zavázala ve svém výrobním procesu dodržovat. Mluví o moderním a zároveň poctivém přístupu v harmonii s přírodou. V první řadě jde o vyrábění whisky bez použití filtrace za studena či dobarvování. Tím se ostatně pyšní i obalu naší dnešní lahve. Jedním dechem ale musím poznamenat, že si nejsem jistý, zda toto pravidlo hodlají uplatňovat na celou produkci. Arran Barrel Reserve se totiž absencí filtrace za studena na své lahvi nechlubí. Další věcí, kterou se Lochranza mimo jiné prezentuje, je používání lokálního zdroje vody. Tady se vracíme k onomu psímu počasí, o kterém jsem mluvil v úvodu. Arran je pověstný velkými srážkami, a právě dešťovou vodu, která stéká do horského jezera Loch na Davie používá pro výrobu whisky.

Celý design nové řady Arranu je navýsost povedený. Lahev samotná má zajímavý atypický tvar a otevírání lahve s pomocí masivní dřevěné zátky je zážitkem samo o sobě. Obal s etiketou jsou vyvedeny v příjemné béžové barvě s přírodou evokují texturou. Natolik otisknout pilíře podniku do funkční a jednoduché grafiky, včetně nápaditého loga, to se jen tak nevidí.

Ochutnávka

Vůně: svěží vůně po citrusech, lučním medu, vanilce, meruňkách, černém rybízu a mandlích.

Chuť: je krémová, stejně jako u vůně je dominantní svěžest citrusů a medu. Dále se objeví tóny vlašských ořechů, datlí, černého rybízu, dubu, lemon grass a kokosu.

Zakončení: je středně dlouhé až dlouhé s tóny grapefruitu, ječmenu, dubu a černého rybízu.

Po přidání vody: Chuť je sladší, medovější a ovocnější.

V ochutnávce se před vámi rozvine opravdu bohatá paleta, ve které dominuje svěžest citrusu, černého rybízu a medu. Chuti jednoznačně přispívá 46% alkoholu, které u 10letých jednosladů rozhodně nejsou standardem. Pokud preferujete jednoduché dominantní chutě, hledejte jinde. Pokud vám ale lahodí osvěžující, navzájem se doplňující harmonie, stojí Arran za vyzkoušení. K němu ostatně vybízí i cenovka. Ta se u nás pohybuje pod tisícovkou, přičemž začíná někde okolo 850 Kč. Za dostupnost této whisky pro každého, kdo si chce nějaké to kvalitní pití užít, si u mě Arran vysloužil extra sympatie.

Lochranza našla recept, jak vytvořit moderní whisky. Staví na smysluplné filozofii, kterou jednoduše komunikuje směrem ven. Zaujala i oku lahodící prezentací a férovou cenou, takže věřím, že si ji zákazníci v moři desetiletí, ba staletí, zavedených značek najdou. Myšlenky, grafika, cena… Zapomněl jsem něco? Už vím. Je taky dost dobrá.

Leave a Reply