Pomalý proces destilace přispívá jemnosti a lehkosti whisky. Pokud ve vaší palírně probíhá dokonce nejpomalejší destilace v celém Skotsku, máte nejen marketingové eso v rukávu, ale především i šanci, že vaše whisky dokáže zaujmout chuťově. Řeč je o Glengoyne, jejíž 10letou a 12letou whisky si dnes porovnáme.
Palírna se nachází 22 km severně od největšího Skotského města Glasgow, a je tak dobře dostupná jak pro turisty přijíždějící do měst, tak pro ty, kteří preferují toulky přírodou. Najdeme ji totiž na nejznámější Skotské turistické trase West Highland Way vedoucí z Glasgow do Fort William.
Lahve whisky, které si dnes představíme, lze díky lesklé oranžové, resp. červené krabici těžko přehlédnout. Jejímu v detailech krásnému designu vévodí poměrné nedávno aktualizované logo, kterým je divoká husa v letu. Ta odkazuje na původ slova Glengoyne, vzniknuvší z Gaelského Glen Guin (také předchozí název palírny), což se dá přeložit jako údolí divokých hus.
Pár informací na začátek
Palírna: Glengoyne
Region: Highlands
Filtrace: neuvedeno
Glengoyne 10y
Obsah alkoholu: 40%
Barva: medově zlatá
Vůně: jablko, med, hruška, broskev, lískový oříšek
Chuť: lehká s dominancí jablka a medu, dále ovesná kaše, zázvor, karamela, káva, ořechy, víno
Zakončení: kratší, jemná chuť jablka a dřeva
Po přidání vody: ve vůni ještě více dominuje jablko a zvýrazní se ořechy, v chuti lze rozpoznat více medových, karamelových a kávových tónů.
Verdikt: Glengoyne 10letá mě velmi mile překvapila. Je lehká, přitom velmi komplexní a na jazyku delikátní. Příjemné pití, sladké, subjektivně ne moc silné, a tudíž by si ho mohli vychutnat i ti kteří na whisky až tolik neholdují. Určitě to není moje poslední lahev.
Glengoyne 12y
Obsah alkoholu: 43%
Barva: medová
Vůně: převažuje citron, grapefruit, jablko, karamela, přidávají se květiny, lesní jahody a datle
Chuť: lehká a velmi citronová, pro svou citrusovou nakyslost se překvapivě jevila mnohem divočeji než 10letá verze, měl jsem u ní pocit i mírné nahořklosti, jako když si kousnete do citronové pecky. Chuť pak doplňuje dub, hořká čokoláda a muškátový oříšek.
Zakončení: krátko až středně dlouhé, s chutí citronu, hnědého cukru a ječmene
Po přidání vody: ve vůni se mírně zvýrazní zkaramelizované jablko, chuť se nádherně zkultivuje. Citrus, karamela a jablko začnou mnohem lépe kooperovat, náznak dřeva na pozadí.
Verdikt: Ve 12letém Glengoyne převládají citrusy. V ústech je poměrně divoká, ale když ji zklidnít pár kapkami vody, je to lahodné pití.
Kterou zvolit
Asi neočekáváte, že vám dám jednoznačnou odpověď, kterou z lahví si pořídit. Obě whisky byly velmi dobré. Na 12leté verzi oceňuji, jak je fresh a energická. Klidnější a sladší 10letá zase dokáže posloužit jako alternativa k silnějším, tradičněji pojatým whisky. Nejjednodušším bude orientovat se podle chuťové palety, kde se jedná o jednoduchý souboj citrusy vs. jablko. Chybu každopádně neuděláte, ať už půjdete do kterékoli z nich.
Nerad vychutnávám whisky ve spěchu, zvláště, když si o ní chci udělat poznámky. Pokud nemám k dispozici minimálně hodinu, většinou se do toho ani nepouštím. Začít ochutnávku nejpomaleji destilované Skotské whisky s tím, že za čtyřicet minut musí být hotovo tak pro mě byl takový menší paradox. Čistě technicky takový čas stačí, pocitově ovšem může méně času ubrat na zážitku, zvláště pokud se potřebujete na ochutnávku naladit. K jednosladové whisky, dle mého názoru, delší testovací expozice tak nějak patří i proto, že veškeré procesy, kterými při výrobě prochází, jsou dlouhodobého charakteru. Snažit se během minuty postřehnout všechny chutě a vůně, které si destilát ze dřeva získával deset dvanáct let, nevidím jako tu nejlepší strategii. Takže až budete příště vychutnávat single malt, zkuste si pro ten zážitek udělat malou pauzu od života, který jsme se naučili konzumovat rychlostí převracení panáků. Podobně jako v Glengoyne nikde nespěchají při destilaci. Očividně vědí, co dělají.