Na úvod dnešní ochutnávky bych rád napsal pár střípků z historie palírny Glengyle, což považuji za důležitý dílek do skládačky jménem Kilkerran 12y. Palírna Glengyle byla založena Williamem Mitchellem. Ten byl pokračovatelem rodu Mitchellů, který v oblasti Campbeltown produkoval whisky již okolo roku 1660. William, společně s bratrem Johnem, zdědil palírnu Springbanks. Později se však odtrhnul a připojil k palírně Riechlachan, načež založil právě Glengyle. To se psal rok 1872.
V následujících letech získávala rodina Mitchellů stále větší vliv na výrobu whisky v oblasti, což roku 1897 vyústilo v založení společnosti J&A Mitchell. Ta měla celý rodinný byznys zastřešovat a tuto funkci plní dodnes.
Ale teď zpátky k samotné palírně Glengyle. Ta byla vlivem nepříznivých vnějších okolností roku 1919 odprodána konsorciu West Highland Malt Distilleries. Zákony přijaté po světové válce a vůbec celková ekonomická situace následujících let produkci whisky zrovna nepřály, a tak byl Glengyle roku 1925 uzavřen. Ke znovuotevření došlo až za třičtvrtě století později, kdy koncern J&A Mitchell založil na místě původní palírny společnost s ručením omezeným s mírně upraveným názvem Mitchell’s Glengyle. První produkce znovuotevřené palírny spatřila světlo světa roku 2004. Protože firma Mitchell’s Glengyle nebyla schopná zpětně odkoupit značku Glengyle, tou dobou vlastněnou společností Loch Lomond, začala své lahve vyrábět pod názvem Kilkerran. Název byl odvozen od Gaelského Ceann Loch Cille Chiarain, což byl název osady založené svatým Kieranem, pravděpodobně na území současného Campbeltownu.
Díky tomu, že se palírna dočkala svého znovuotevření (s mírně pozměněným názvem) až se začátkem jednadvacátého století, vysloužila si přezdívku nejmladší stará palírna v Campletown.
Pár informací na začátek
Palírna: Mitchell’s Glengyle
Název: Kilkerran
Stáří: 12 let
Obsah alkoholu: 46%
Region: Campbeltown
Protože je Mitchell’s Glengyle malá palírna, produkuje whisky jen v omezeném množství. Například každé nové vydání 12letého Kilkerranu čítá pouze 9000 lahví. Lidé tak mají tendence si je pořizovat nejen ke konzumaci, ale i za účelem sbírání/investic. Na některých trzích se tak po Kilkerranu vyloženě zapráší. V České republice je naštěstí pořád několik e-shopů, kde si můžete vydání z roku 2021 pořídit. Teď je potřeba zvážit, zda to udělat.
Papírově má Kilkerran nakročeno určitě dobře. 12 let zrání, poměrně štědrých 46% alkoholu a absence filtrace za studena. Už pouhým okem je zřejmé, že tady se nedobarvovalo. Navzdory částečné maturaci v sherry sudech je totiž barva stále hodně světlá. Rašelina je zastoupená také, ovšem ne v přehnaném množství, což bych u této lahve jednoznačně vyzdvihnul.
Ochutnávka
Vůně: jemně zakouřená, vanilka, lesní jahody, kokos, med, ořechy, kakaové boby, hruška.
Chuť: v první vlně krémové chuti se projeví rašelina a dub. Následuje citrus, grapefruit, marshmallow, vanilka a hořká čokoláda. Na jazyku se snoubí příjemně energická nakyslost s konzervativním kouřovým pozadím.
Zakončení: ve středně dlouhém zakončení se variují chutě z ochutnávky. Připomenou se citrusy, kouř, jahodová dřeň, dub, čokoláda a káva.
Po přidání vody: vůně je sladší zvýrazněním ovocných tónů. V chuti se objeví káva, čokoláda a maliny.
Byl jsem si prakticky jistý, že mě 12letý Kilkerran nezklame. U tak malé produkce, která má možnost čerpat z několik staletí dlouhé tradice, je velká šance, že se vám dostane do ruky opravdová kvalita. A nemýlil jsem se. Popravdě, při ochutnávce se mi ani nechtěly dělat poznámky. Toužil jsem odložit tužku a užívat si její proměnlivé chutě, aniž bych se u toho musel zatěžovat přemýšlením. Nakonec mi ale nedalo, abych se o takový zážitek nepodělil.
Kilkerran 12letý je whisky krémově jemná a přitom plná. Subjektivně se mi nejevila silná. Její zakouřenost nepřebíjí komplexní paletu dalších chutí – nakyslých po citrusových plodech, hořkých po tmavé čokoládě a sladkých po jahodách/malinách. Pro její komplexnost a chuťovou vybalancovanost ji považuji za jednu z nejlepších lahví, jaké jsem si koupil. A to se zdaleka nevymezuji na whisky ze stejné cenové hladiny. Cena totiž byla nejen vzhledem ke kvalitě, ale především nízké produkci, překvapením sama o sobě. Své dvě lahve jsem si loni pořídil za cenu okolo 1000 Kč (e-shopy už bohužel cenovku u tenčících se zásob zvedly), za což se často těžko pořizují i masově vyráběné 12leté jednoslady. Z toho jsem si vyvodil, že v Mitchell’s Glengyle se whisky vyrábí s vášní a důrazem na kvalitu více než na zisk. Tím si ze mě Compbeltownská palírna vyrobila zarytého fanouška, který bude její další produkci bedlivě sledovat.