Ardbeg Wee Beastie 5y

Každý, kdo to myslí s whisky trochu vážně, se už pravděpodobně setkal se značkou Ardbeg. Komu se to zatím nepovedlo, vězte, že na to brzy dojde. Její 10letá edice je dnes prakticky klasikou. Není to ovšem taková ta univerzální klasika, která se zalíbí každému. Konzumenty naopak tvrdě rozděluje na ty, kteří ji milují a ty, kteří ji nenávidí. Ne každý si totiž dokáže pochutnat na rašelině a některé může od dalšího zkoumání whisky dokonce odradit. Sám znám případy lidí, kteří po několika „smraďavkách“, jak začali rašelinovým whisky říkat, utekli k rumům. Ne, že bych to tak úplně nechápal. Sám jsem si kdysi k Ardbegu hledal cestu. Seznamování s tímto typem alkoholu často vyžaduje jistou míru trpělivosti, a i tak je to cesta s nejistým koncem. Silný odér penicilinu, který na vás dýchne po otevření lahve, vám to nehodlá nijak usnadnit.  U mě si to nakonec pěkně sedlo a rád po Ardbegu sáhnu, když mám chuť na něco těžšího a zahřívacího.

Vedle velkého množství limitovaných edic, kterými Ardbeg pravidelně provětrává peněženky whisky sběratelů, investorů a nejvěrnějších konzumentů, byla roku 2020 uvedena nová základní řada – 5letá Wee Beastie. Nabudu teď polemizovat nad tím, zda tato verze vnikla v důsledku ekonomické strategie, uspokojení poptávky, situace s nedostatkem barelů na trhu, či jiných důvodů. Mě, jako koncového zákazníka, zajímá především chuť. Lahev jsem si koupil s důvěrou, že Ardbeg ví, co dělá, a nehodlá si jí ničit svou dlouho budovanou reputaci.

Pár informací na začátek

Palírna: Ardbeg

Název: Wee Beastie

Stáří: 5 let

Obsah alkoholu: 47.4%

Region: Islay

Filtrováno za studena: ne

Dobarvováno: neuvedeno    

Wee Beastie je mixem whisky zrajících v sudech po bourbonu a sherry Oloroso. Ve srovnání s léty prověřenou „desítkou“ Ardbeg ušetřil při skladování těchto barelů celou polovinu času. Zákazníci naproti tomu až tak moc neušetří. U nás se 5letý jednoslad prodává jen o cca 100 Kč levněji, než 10letý. Pokud by se tak někdo čistě pragmaticky rozhodl novou řadu ignorovat, bylo by to pro mě naprosto pochopitelné rozhodnutí. Wee Beastie ale nechce být otloukánkem. Jejích 47.4% alkoholu společně s absencí filtrace za studena je už samo o sobě slušným začátkem. U takto mladé whisky se dá v chuti očekávat jistá surovost. Možná právě proto dal Ardbeg této verzi název „Malinká bestie“. Pojďme ji jako správní whisky dobrodruzi zkrotit, případně rovnou domestikovat.

Ochutnávka

Vůně: rašelina a penicilin (tady se Ardbeg nezapře), citrusy, mleté kakao, zázvor, uzená slanina, mořské řasy a sůl. Sladkost zastupují povidla, grilované ovoce a tóny červeného vína na pozadí.

Chuť: je olejnatá s nástupem kouře na začátku. Ten je záhy vystřídán vysokoprocentní čokoládou, citrusem, jablkem a solí. Nádech popela. Dojem v ústech je drsnější, jak se na mladou whisky sluší a patří.

Zakončení: je příjemně dlouhé. Ucítíte hořkou čokoládu, kouř, sladký grapefruit a olejovanou kůži.

Po přidání vody: Vůně se zjemní, ovšem největší pozitivní změny se dočkáme v chuti. Drsnějším tónům se trochu obrousí hrany a začnou mnohem lépe kooperovat. Nejlépe bych to asi přirovnal k tomu, když si doma naložíte olej (papričkami, bylinkami, čímkoli jiným) a ona nová chuť se v něm po čase přirozeně rozvine. Navíc se objeví tóny vanilky a mandlí.

Dostává tedy Wee Beastie svého jména? Odpověděl bych jednoznačným ano a tvrzení podpořil třemi argumenty:

Prvním je poměrně vysoké množství alkoholu, jehož důsledkem je chuť opravdu plná a výrazná.

Druhým důvodem je mládí whisky, které s sebou přináší již zmíněnou surovost. Pokud na vás bude drsná až moc, vřele doporučuji přidat pár kapek vody, sklenkou mírně zahoupat a pár minut na ni zapomenout. Whisky se zklidní a bude na vás hodnější. K nízkému věku bych ještě rád dodal, že jeho přiznání beru v záplavě whisky bez uvedeného stáří za velmi sympatický krok.

Konečně třetím důvodem je stupeň zakouření 50 až 55 ppm (phenol parts per million), který vám dá tu správnou rašelinovou ránu do nosu. V tomto případě můžeme považovat mládí whisky za výhodu. Obecně totiž platí, že čím déle nápoj zraje, tím více z ní ona rašelinová složka vyprchává.

Verdikt

Chuti i vůni dominuje kouř, citrusy, hořká čokoláda a slanost moře. Vliv částečného zrání v sudech po sherry je překvapivě málo výrazný, to mi ovšem nijak nevadilo. A ano, Wee Beastie je tak trochu divoký dráček. Pokud mu ale dáte napít vody, uklidí se a dovolí vám se na něm hezky proletět. Jestliže vám chutná 10letá lahev, i 5letá stojí za vyzkoušení. Osobně bych mezi oběma verzemi očekával větší cenový rozdíl, který by dával existenci Wee Beastie o něco větší smysl. Takhle spíš většina zákazníků vyplázne stovku navíc a domů si odnese 10letou klasiku. Včetně mě.

Leave a Reply