Deanston 12y: Poctivá whisky

Abych byl upřímný, dodnes jsem nevěděl, kde se palírna Deanston nachází. Když jsem si to konečně kvůli tomuto článku vyhledal, musel jsem se chytil za hlavu. Vědět, že je třeba absolvovat jen 20 minut autobusem od Stirlingu, kolem kterého jsem se ještě před deseti dny pohyboval, určitě bych se tam zajel podívat. Proč? V první řadě, protože dělají skvělou práci. Ovšem i samotná historická budova mlýnu na bavlnu z konce 17. století, které novodobé dějiny (whisky se zde pálí od poloviny 60. let minulého století) přisoudily nový účel, má něco do sebe. Snad budu mít jednou možnost svoji chybu napravit. Abych se příště podobných faux pas vyvaroval, knížka o Skotských palírnách už je na cestě.

Pár informací na začátek

Palírna: Deanston

Název: Single Malt

Stáří: 12 let

Obsah alkoholu: 46,3%

Region: Highland

Dnes začnu trochu netradičně samotným pocitem z ochutnávky. 12letý Deanston je tím, pod čím si já osobně představuji sebevědomou whisky tradiční chuti. Ve výrobě se nic nevymýšlí, dodržuje se nejzákladnější schéma: malt, kvas a dostatečně dlouhé zrání v dubu po bourbonu. Čím ovšem vítězí nad single malt „regálovkami“ je poměrně vysoké množství alkoholu – zásadním nositelem chuti whisky.

Také způsob, jakým se whisky prezentuje, působí tradičně. Mluví k lidem, kteří whisky rozumí a mluví k nim s respektem. Za přiměřenou cenu jim nabízí kvalitní destilát silné voltáže. Na obalu se dočtete, že je prostý přibarvování či filtrace za studena, naopak byste na něm marně hledali jakékoli marketingem vytvořené povídání, které bývá více než často zavádějící. Rozepisovat se o balení se může zdát jako malichernost, o to více bych ale tento fakt podtrhnul. V dnešní době je poměrně unikát držet bytelně provedenou papírovou tubu s kovovým víkem a na ní tradičním stylem vyvedenou grafiku se základními parametry nápoje. Text, ve kterém se výrobce hrdě zaručuje za kvalitní suroviny, způsob výroby a výsledný produkt, už je jen třešničkou na dortu. Ideální marketing, který si nevymýšlí, aby se zalíbil a asi nejlepší pocit z balení whisky, jaké jsem kdy držel v ruce. V poslední době na mě podobně zapůsobila jen nová prezentace Arranu. Připouštím ale možnost, že může jít o otázku osobního vkusu.

Ochutnávka

Barva: světlý jantar

Vůně: lehká a svěží vůně medu, moučkový cukr, jemné aroma citronu a květů, vanilka a koření.

Chuť: krémová, vyšší voltáž se velmi příjemně podepisuje na plnosti chuti, která přitom zůstává jemná, jako samet. Nejzřetelnější chutí je med, následován citrusy, vanilkou a kořením. Chuť je příjemně zakulacená.

Zakončení: střední až dlouhé, chutnající po citrusu, dřevu a meruňce, velmi sladké a výrazné.

Po přidání vody: vůně samozřejmě sladší a medovější, citrusy doplní další exotické ovoce, především pomeranč. V chuti lze detekovat více cukru i vanilky, navíc i meruňku.

Deanston 12y

Při ochutnávce jsem si vzpomněl na Old Pulteney 12letou, poměrně dobrou whisky pro začátečníky. Ta zraje stejně dlouhou dobu, také pouze v sudech po bourbonu. V paletě dokonce najdete podobné dominantní chutě citrusů, medu a vanilky. Zatímco Old Pulteney seženete za cenu okolo 800 Kč, za Deanston si minimálně 200 připlatíte. Nebudu teď dělat detailní porovnávání, protože když jsem Old Pulteney dva roky nazpátek popíjel, neudělal jsem si o ní žádné poznámky. Jeden podstatný rozdíl ale bez pochybností vnímám. Tím je, jak už jsem naznačil výše, 6,3 procent alkoholu, který chuť Deanstonu zásadním způsobem povyšuje. Je plná, zároveň sametově krémová a za příplatek rozhodně stojí.

Deanston 12letý je pro mě velmi příjemné překvapení, protože v něm vidím návrat k samotné podstatě whisky, citlivě převedený do moderní doby.  Obsahem i prezentací mluví k zákazníkovi přímým, a zároveň pokorným jazykem. Nenabízí pohádky, nýbrž kvalitní produkt za férovou cenu. Podobně, jako když se nezdráháte pustit nějakou tu Korunu ve vaší oblíbené restauraci, protože víte, že vám dobře uvaří. Preferujete-li spíše pestřejší chuťové zážitky, jako rašelinu, či tóny dodané maturací v sudech po sherry, rumech, či portském, najdete určitě velké množství skvělých alternativ. Pokud se ale budete chtít po takových dobrodružstvích „vrátit domů“, s 12letým Deanstonem nešlápnete vedle. A možná vám i trochu zpřehází priority. Teď mluvím z vlastní zkušenosti. Přestože se považuji za velkého příznivce zakouřených lahví, pokud bych si musel vybrat jedinou whisky do 1 300 Kč, kterou budu pít do konce života, Deanston by byl rozhodně žhavým kandidátem. A to je jeho pořizovací cena ještě pár stovek pod touto úrovní.

Leave a Reply