Dalwhinnie Winter’s Gold, 43%: Whisky do mrazáku?

Modelový příklad ze života. Někdo whisky ne zcela políbený potřebuje koupit dobrou lahev; zda sobě nebo někomu jinému je teď nepodstatné. S vidinou většího výběru zamíří do hypermarketu a tam použije postup, který jsem pracovně nazval 3S:

První S znamená „single malt“, neboli jednosladová whisky. Netřeba ohrnovat nos nad blendem, náš nakupující ale jednoduše ví, že nápis „single malt“ na lahvi bývá znakem něčeho chuťově zajímavějšího. V drtivé případě se nemýlí, takže za první bod určitě palec nahoru.

Druhé S znamená „sleva“. Tento odstavec berte trochu s nadsázkou. Nechci si tady utahovat z ničích nákupních zvyklostí. Maximálně z těch svých. Whisky bohužel není levná záležitost a i v nižších cenových kategoriích 800 až 1800 Kč umí zasáhnout do rozpočtu. Takže i když cena není rozhodovací kritérium číslo jedna, pár ušetřených stovek vždycky potěší, nehledě na to, zda nakupuji pro sebe, či druhé.

A konečně třetí S, které je zkratkou pro speciální edici. Pojďme koupit něco speciálního. Něco, co jsme ještě nezkusili. Navíc je to lahev od té samé palírny, jejíž 10letá whisky mi moc chutnala, takže tato bude určitě taky super. V případě dárku to bude dvojitá trefa do černého. Nebo je to všechno trochu jinak?

Systém 3S jsem si právě teď vycucal z prstů, ale dokážu si představit, že hodně lidí se při výběru whisky takto rozhoduje. Dokonce bych se vsadil, že podobnou cestou se mi do rukou dostala i Dalwhinnie Winter’s Gold. Něco z této palírny už jsem chtěl dávno vyzkoušet, a tak jsem byl za tento dárek hodně rád. Proč tedy ten krapet ironický úvod, ptáte se? Řekněme, že ten je adresovaný marketingovému oddělení Dalwhinnie. To samozřejmě moc dobře ví, jak uvažuje většinový zákazník, a rozhodlo se podpořit poptávku po své speciální edici trochu podvratným způsobem. Že tahle jejich propagace nedává moc smysl? Nevadí, lidi to koupí.

Pár informací na začátek

Palírna: Dalwhinnie

Název: Winter’s Gold

Stáří: nedatováno

Obsah alkoholu: 43%

Filtrace: neuvedeno

Region: Highlands

Palírna Dalwhinnie se nachází v oblasti Highlands. Jedná se o nejvýše položenou palírnu Skotka. Půl roku obklopená krásnou zelenou krajinou plnou bodláků, jednoho ze skotských symbolů, od října do března však pod sněhovou pokrývkou. Fakt, že je po většinu roku bičována studeným větrem umně zapracovala do technologie výroby. Studený vzduch podporuje efektivitu chladícího systému, a tak urychluje proces kondenzace whisky. Vidíte, jak nám ten příběh krásně začíná? Hned bych mohl jít dělat marketing. Inspirována zmiňovanými povětrnostními podmínkami vytvořila Dalwhinnie speciální Winter edici, u níž konzumenta na krabici přímo nabádá k namražení nápoje před jeho konzumací. Tady začal mít příběh trhliny.

Osobně, až na výjimky, nemám rád mražené destiláty. Dokonce ani blend si neumím užít chlazený. Nemám ale nejmenší problém s tím, když si do něj někdo tu kostku ledu hodí. U dražší jednosladové whisky se ovšem tento přístup doporučit nedá, protože zásadně snižuje míru zážitku z konzumace. Důvodem je elementární fyzika. Teplejší nápoj znamená více těkavých látek, které se odpařují do ovzduší, a tedy větší aroma. Ochlazením nápoje se naopak uvolňování aromat omezí. Protože u vychutnávání whisky hrají čichové buňky zásadní roli, je žádoucí nechat whisky přirozeně odpařovat při pokojové teplotě, ne tento proces omezovat chlazením.

Doporučení Dalwhinnie je tedy do očí bijící rozhodnutí marketingového oddělení, nad kterým musí každý alespoň trochu whisky znalý člověk pozvednout obočí. Dalwhinnie ale není na Skotské mapě žádný nováček, takže šance, že si whisky reálně užijete, tady určitě je. Vyzkoušel jsem za vás. A abyste si nemysleli, že jsem zatvrzelý v předsudcích, či nemám rád výzvy, dal jsme si trochu i namrazit.  

Ochutnávka whisky pokojové teploty

Barva: medově zlatá

Vůně: jablko, hruška, rozinky, jemný náznak vína, citrusy a datle, doplněné vanilkou, medem a skořicí. Vánoce jako když vyšije.

Chuť: hladká, první doušek s sebou přináší obrovskou hřejivou vlnu. Jablko s karamelou a skořicí na popředí, časem datle, banán a cereálie.

Zakončení: středně až krátkodobé, s jemnou chutí datlí, kávy a skořice

Po přidání vody: k ovocným tónům se přidá meruňka, koření je zřetelnější.

Ochutnávka namražené whisky

Po namražení získala whisky hustotu připomínající sirup. Po nalití se sklenka začala rosit, což negativně ovlivnilo ochutnávku.

Vůně: velmi sladká – jablka, rozinky, švestky a slad, rušivé aroma vody z orosených stěn sklenky.

Chuť: švestky, karamela, zakalené jablko, silně kořeněná. Jak převalováním v ústech whisky zahříváte, mění se i její chuť – stává se šťavnatější a karamelovější. Bohužel, stejně jako u vůně, je při ochutnávce patrná nepřirozená příchuť vody.

Zakončení: středně až krátkodobé, banán, karamela a datle.

Verdikt s doporučením

Whisky se dá doporučit pro pohodové zimní popíjení jak pro svou Vánoce evokující chuťovou paletu, tak pro její schopnost zahřát. Do mrazáku bych ji ale určitě nestrkal, maximálně si pro tento účel trochu odlil a samotnou zkušenost bral spíš jako kuriozitu.

Koupi této lahve bych si ovšem dvakrát rozmyslel ze zcela jiného důvodu. V první řadě je to fakt, že výrobce neuvádí dobu zrání v sudu, a můžeme se tedy spolehnout jen na zákonem stanovenou minimální hranici tří let. Zároveň není na etiketě uvedena žádná relevantní informace, která by ospravedlňovala poměrně vysokou cenovku okolo 1 100 Kč. Pozor, teď rozhodně netvrdím, že whisky bez uvedené délky zrání jsou špatné. Existuje obrovské množství lahví spadajících do této kategorie, dokonce s násobně vyšší cenovkou, které mají co nabídnout. V tomto si paradoxně podráží nohy společnost Dalwhinnie sama sobě. Prodává totiž za prakticky totožnou cenu whisky 15letou. Nebudu se nyní rozepisovat o jejich kvalitách, protože jsem ji zatím nezkusil. Důležité ale je, že v jejím případě dostáváte objektivní informaci o produktu, na základě které můžete učinit rozhodnutí o koupi. Suma sumárum, proč byste si měl koupit hypoteticky 3letou Winter’s Gold edici, když můžete mít za stejnou cenu jejího 15letého sourozence? Leda by vám více chutnala. Teď je na vás, jestli jí dáte šanci.

Dalwhinnie Winter’s Gold je chuťově dobrá whisky, slušela by jí ale o něco nižší cena. Pokud budete příště vybírat novou lahev, zkuste se neřídit systémem 3S tak, jak jsem ho popsal v úvodu, ale najít si informace o tom, co za své peníze reálně dostanete. Pokud je etiketa whisky sama o sobě na informace skoupá (případně zaplněná marketingovými bláboly), je dobré být o to více na pozoru. A pokud se vám nic zjišťovat nechce, kupte si Dalwhinnie 15letou a dejte mi vědět, jestli stojí za to.

2 Comments

  1. Tak to já hopnul jsem hned na 15ku! Jen v rychlosti, páč nejsem takový spisovatel jako ty 😉 O prvního kontaktu je to docela hřejivá holka s příliš sladkou chutí připomínající přezrálé ovoce, krásný hřejivý sladový závěr. Diaego ji zařadil mezi svých pár „classic malts“, ale na ostatní spíše nemá. Nic mě neláká ji koupit znova a za ty peníze. Za zástupce Highland bych volil asi něco jiného.

    • Hřejivá holka s příliš sladkou chutí? Ty že nejsi spisovatel? 😀
      Jinak dík za reakci. Nezní to úplně topově, což jsem kapánek čekal. Stejně ale předpokládám, že se mi jednou dostane do ruky 🙂

Leave a Reply